8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Obchodzony 8 maja Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego promuje się czytelnictwo. Hasło tegorocznego święta brzmi: „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Zapraszam do obejrzenia prezentacji: Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
https://www.youtube.com/watch?v=nkoMPD3Huyg&t=98s&ab_channel=U%C5%9ATV
Najpiękniejsze biblioteki w Polsce
https://culture.pl/pl/artykul/10-niezwyklych-bibliotek-w-polsce

Kolekcja figurek LEGO przedstawiająca bibliotekarzy i najbardziej rozpoznawalne biblioteki z całego światahttps://lubimyczytac.pl/varia/2799/bibliotekarskie-lego
Znani bibliotekarze:

Helena Radlińska (1879 – 1954) – znana szerokim kręgom nauczycieli oraz pracowników społecznych i oświatowych przede wszystkim jako twórca najbardziej wszechstronnej polskiej szkoły pedagogicznej – szkoły pedagogiki społecznej. Położyła też ogromne zasługi dla rozwoju oświaty, była organizatorką i teoretykiem bibliotekarstwa i badaczem czytelnictwa.

Maria Kownacka (1894-1982) – ulubiona pisarka kilku pokoleń , autorka popularnego „Plastusiowego pamiętnika” oraz wielu przeznaczonych dla dzieci powieści, opowiadań, wierszy, utworów scenicznych i słuchowisk radiowych. Była także nauczycielką, bibliotekarką i działaczką społeczną. Przez wiele lat w okresie międzywojennym i po wojnie pracowała w bibliotece Ministerstwa Rolnictwa. Przed śmiercią swoje warszawskie mieszkanie , księgozbiór i archiwum przekazała Muzeum Książki Dziecięcej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy.

 Bracia Grimm:
Jacob Grimm (1785 – 1863) niemiecki uczony, filolog, prawnik, członek Akademii Nauk, profesor uniwersytetu w Berlinie, bajkopisarz.
Pracował w bibliotece króla Westfalii.  
Wilhelm Grimm (1786 – 1859) – prawnik, twórca gramatyki niemieckiej , członek Akademii Nauk, profesor uniwersytecki, bajkopisarz.
Bibliotekarz w Kassel. Po 1829 r. bracia przenieśli się na Uniwersytet w Getyndze, gdzie otrzymali stanowiska bibliotekarzy i profesorów.
Pracowali tam do 1833 r.

I.Stępak

Comments are closed.
Zwiększ czcionkę