1 maja „Świerszczyk ” świętuje 75. urodziny

1 maja „Świerszczyk ” świętuje 75. urodziny

„Świerszczyk” to najdłużej ukazujące się czasopismo dla dzieci w Europie. Od 75 lat zachęca polskie dzieci do czytania, myślenia, pomagania innym, szanowania przyrody, poznawania historii i rozwijania wyobraźni. Pierwszy numer ukazał się 1 maja 1945 roku. Kończyła się wojna, ale jej skutki miały trwać jeszcze przez dziesiątki lat. Polskie dzieci pozbawione dostępu do szkół, podręczników, zabawek, dostały w tym piśmie namiastkę tego, co normalne, piękne, dobre, trwałe. Tytułowy świerszcz, wymyślony przez Ewę Szelburg-Zarembinę, a narysowany przez Jana Marcina Szancera symbolizował domowe ciepło, którego tak bardzo wszystkim brakowało. Natomiast pierwszą winietę “Świerszczyka” zaprojektował  wybitny grafik, Eryk Lipiński, satyryk i długoletni redaktor naczelny “Szpilek”. Pierwszą redaktor naczelną “Świerszczyka” została pisarka, krytyk literacki i tłumaczka, Wanda Grodzieńska.

Od tamtych czasów magazyn nieprzerwanie ukazuje się do dziś i choć minęło 75 lat „Świerszczyk” nadal ma ogromne grono czytelników. Kochają go dzieci, rodzice i dziadkowie, nauczyciele i bibliotekarze. Dzięki scenariuszom lekcji i warsztatów teksty z magazynu pomagają uczyć się i zdobywać kluczowe kompetencje. Redakcja „Świerszczyka” przygotowuje także książki dla przedszkolaków i uczniów, książkogry, wydania specjalne i inne publikacje, cieszące się ogromną popularnością.  Świerszczyk to tradycja, to cała plejada najlepszych polskich autorów i ilustratorów, których książki znacie, czytacie i lubicie. Do najbardziej znanych pisarzy i poetów współpracujących ze „Świerszczykiem” należą : 

Wiera Badalska, Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Danuta Gellnerowa, Stanisław Grochowiak, Czesław Janczarski, Mira Jaworczakowa, Anna Kamieńska, Ludwik Jerzy Kern, Maria Kownacka, Tadeusz Kubiak, Joanna Kulmowa, Irena Landau, Hanna Łochocka, Ewa Nowacka, Józef Ratajczak, Maria Terlikowska, Danuta Wawiłow, Dorota Gellner, Grzegorz Kasdepke .

Świerszczyk otrzymał wiele nagród:

  • Mały Dong – najcenniejsza Świerszczykowa nagroda – przyznana przez dzieci w konkursie Fundacji Świat Dziecka;
  • Nagroda Polskiej Sekcji IBBY za Upowszechnianie Czytelnictwa (2009);
  • Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wieloletnie upowszechnianie ambitnej kultury dla dzieci (2015);
  • Medal Pamiątkowy Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek wraz z życzeniami z okazji 70 urodzin czasopisma (2015);
  • Nagroda Główna w kategorii Kultura przyznana przez kapitułę XIV edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku” organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka (2016).

Któż z nas nie zna ” Świerszczyka”? Czytali go Wasi dziadkowie, rodzice i Wy również macie taką możliwość u nas w szkolnej bibliotece.  
Źródło: https://www.nowaera.pl/

Comments are closed.
Zwiększ czcionkę