Podpowiedzi ćwiczeń ruchowych dla dzieci
Prawidłowa motoryka i zdrowy układ ruchowy to klucz do prawidłowego rozwoju dziecka. Poniżej zamieszczamy kilka ćwiczeń, podczas których może bawić się cała rodzina. Wspólna zabawa skutecznie ją scala.
Dodam, że prezentowane zabawy ćwiczą układ ruchu i koncentrację.
- Zabawa w samolot (młodsze dzieci)
To jedna z ulubionych zabaw, a zarazem ćwiczeń dla dzieci. Szczególnie maluchy uwielbiają być kołysane, unoszone i obracane we wszystkie możliwe strony. Co ciekawe, czynności te są bardzo korzystne dla rozwojumózgu, bo pobudzają go do pracy, stymulują u dzieckakoncentrację. Usprawniają równowagę. Ćwiczenie samolotu może polegać na samodzielnym kręceniu się dziecka wokół własnej osi z dłońmi na ramionach albo podnoszeniu i kręceniu go przez rodzica.
- Ćwiczenia z piłką
Oprócz wspomagania układu ruchowego tego typu zabawa wzmacnia teżmięśniei uczy zachowania prawidłowej postawy. Najprostsze ćwiczenia tego typu to rzucanie i łapanie, popychanie stopą piłki między pachołkami (lub innymi przedmiotami), a także leżenie na piłce na brzuchu i turlanie się w przód i w tył. Bardzo dobrze sprawdza się także odbijanie. Z uwagi na ograniczone możliwości przestrzenne proponujemy wykorzystać do tego celu balony.
- Tor przeszkód
Wykorzystujemy tu przedmioty domowego użytku, w tym zabawki. Jeśli w domu jest więcej dzieci, można zaplanować konkurencje.
Wygląd toru przeszkód zależy od wieku dzieci i pomysłowości organizatora. Może zawierać elementy czołgania się pod zawieszonymi na odpowiedniej wysokości nitkami, bieg z jajkiem (ping-pongiem) na łyżce, skoki obunóż, skoki na jednej nodze, przejście w pozycji kraba, nawijanie nitki na kredkę, przechodzenie przez obręcz wykonaną np. z szalika, rzuty kulkami z papieru do celu itd.
- Skakanka
Dużą popularnością zaczęły się na nowo cieszyć skoki na skakance. Wpływają nie tylko na kształtowanie tężyzny fizycznej, odporności organizmu, ale są też elementem treningów wytrzymałościowych (z myślą o starszych uczniach, którzy mogą podnosić sobie poprzeczkę poprzez wydłużanie czasu skoków).