Ciekawostki ze świata książki
- Pierwsza książka, która została napisana z pomocą maszyny do pisania to „Przygody Tomka Sawyera”
- Kto jest światowym rekordzistą w liczbie napisanych książek? Polak! Mowa o Józefie Ignacym Kraszewskim (żyjący w latach: 1812 – 1887), który napisał ponad 600 powieści.
- Najbardziej zapaleni czytelnicy mieszkają w Indiach. Hindusi poświęcają na czytanie średnio ponad 10 godzin tygodniowo.
- Franz Kafka w swoim testamencie nakazał spalenie swoich utworów. Jego wola nie została spełniona i dzięki temu możemy czytać takie dzieła jak: „Proces”, „Ameryka” czy „Zamek”.
- Agatha Christie w swoich książkach często używa medycznej terminologii. Okazuje się, że pisarka podczas obu wojen światowych pracowała w… aptece.
- J.R.R. Tolkien napisał „Władcę pierścieni” na maszynie, używając tylko dwóch palców.
- „Alicja w Karinie Czarów” została zakazana w Chinach, ponieważ cenzurze nie spodobały się mówiące zwierzęta…
- W 2007 Stephen King został uznany za wandala, gdy „napadł go twórczy szał” i zaczął pisać na czym popadnie w trakcie wizyty w księgarni w Australii.
- Statystycznie, strona, na której czytelniczy najczęściej tracą zainteresowanie i porzucają książkę to strona numer 18.
- Na 62. Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem zaprezentowano gigantyczny atlas –największą książkę, jaką kiedykolwiek wydano na świecie. Wymiary atlasu pt. „Ziemia” to 1,8 m na 2,75 m. Pozycja zostanie wydana jedynie w 31 egzemplarzach. Wydawca sprzedał już dwa egzemplarze do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Każde dzieło robione jest na zamówienie. Praca nad jednym egzemplarzem trwa miesiąc. Żeby przewrócić stronę w atlasie, wydawca Gordon Cheers podczas specjalnego pokazu musiał zrobić to obiema rękami, żeby nie zniszczyć olbrzymich kart tego niezwykłego dzieła
- Fizyk z Nowosybirska, Władimir Aniskin, stworzył najmniejszą książkę na świecie. Kartki książki mają wymiary 70 na 90 mikronów (0,07 mm x 0,09 mm), co powoduje, że jest ona 88 razy mniejsza od książki wykonanej w 2013 roku przez Japończyków, którzy dzięki swemu wyczynowi trafili do Księgi Rekordów Guinnessa. Stron nowej najmniejszej książki na świecie nie można zobaczyć gołym okiem. Wykonane zostały z bardzo cienkiej folii poliestrowej, na której litery naniesiono metodą litografii. Największym wyzwaniem było stworzenie takiego wiązania książki, aby kartki dało się obracać. Ostatecznie Aniskin poprzestał na projekcie przypominającym segregator biurowy. Do tego celu użył drutów wolframowych o średnicy pięciu mikronów oraz cienkiej złotej podkładki. Następnie książka została umieszczona na przepołowionym ziarnku maku. Mikroksiążka nosi tytuł „Mańkut”.