WYCIECZKA DO WARSZAWY

WYCIECZKA DO WARSZAWY

10 maja 2023 roku uczniowie klas 7a, 7b, 6c oraz kilku uczniów z klas 8b i 5a udali się na dwudniową wycieczkę do stolicy Polski – Warszawy. Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z przewodnikiem panem Bogusławem Kurkiem, który podprowadził nas pod bramkę Sejmu- pierwszego punktu naszego programu. Trasa rozpoczęła się przejściem podziemnym korytarzem, gdzie uczniowie zobaczyli makietę współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Następnie pani przewodnik zaprowadziła grupę do Sali Posiedzeń Sejmu gdzie wysłuchaliśmy jak wygląda praca parlamentu, posłów, ministrów i innych pracowników. Nasi uczniowie byli dobrze zorientowani w kwestiach struktury i funkcji parlamentu oraz trójpodziału władzy- chętnie zadawali wnikliwsze pytania, czym zyskali sobie pochwałę pani przewodnik. Na koniec uczniowie oglądając tablice pamiątkowe na holu głównym mieli okazję zobaczyć eskortę Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która serdecznie pozdrowiła naszą grupę.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Starego Miasta i Krakowskiego przedmieścia. Nasz przewodnik w ciekawy i ekspresyjny sposób przekazał najciekawsze historie i legendy tego miejsca, opowiedział o Kolumnie Zygmunta, kamieniczkach, Pałacu Prezydenckim, Dzwonie na Kanonii, pracy Kataryniarza i oczywiście największym symbolu miasta – Syrence Warszawskiej. Uczniowie zwiedzili Muzeum Bazyliszka, Muzeum Warszawy. Wracając do autokaru zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie przyglądnęliśmy się zmianie warty. Przez kilka minut udało się pospacerować po przepięknym Ogrodzie Saskim. Głodni i zmęczeni udaliśmy się na obiadokolację a następnie do hotelu na nocleg.

Po prawie przespanej nocy rozpoczęliśmy drugi dzień zwiedzania, spacerując po rozkwitających Łazienkach. Następnie udaliśmy się na Wojskowy Cmentarz na Powązkach, gdzie w refleksyjnym nastroju i z bogatą wiedzą przewodnika oglądaliśmy groby zasłużonych dla kraju Polaków. Kolejnym punktem było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Uczniowie zobaczyli najatrakcyjniejsze ekspozycje zamkowe, ogromną kolekcję obrazów, przeszli wiele komnat poznając historię zamku. Kolejnym punktem była wizyta w Muzeum Iluzji.

Następnie udaliśmy się pod Pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Niezapomnianym wydarzeniem był przejazd metrem na obiadokolację w restauracji Nine’s Roberta Lewandowskiego, gdzie rozkoszowaliśmy się pysznymi burgerami.

Po posiłku pożegnaliśmy przewodnika i udaliśmy się w drogę powrotną. W trakcie podróży odbył się konkurs wiedzy zdobytej podczas wycieczki. Nagrody były pyszne. Choć pytania były trudne, uczniowie potrafili na nie odpowiedzieć zostawiając opiekunów i kierowców pod wrażeniem.

Do Ropczyc wróciliśmy po północy. Wycieczka bardzo się udała, zwiedziliśmy dużo miejsc w stolicy i poznali duży kawałek historii. Ten wyjazd był nie tylko bardzo edukacyjny ale także wspaniałą okazją do integracji uczniów z różnych klas. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę.

Galeria…

Uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami: M.Potwora, A. Ziobro, M. Sąsiadek, E. Herbut

Comments are closed.
Zwiększ czcionkę