2023 ROKIEM MIKOŁAJA KOPERNIKA

2023 ROKIEM MIKOŁAJA KOPERNIKA

                Obecnie obchodzimy Rok Mikołaja Kopernika (1473-1543) – wybitnego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty, który udowodnił teorię heliocentryczną w poświęconym temu dziele „O obrotach sfer niebieskich”. Nieprzypadkowo datę powiązano z rocznicą 550. urodzin i 470. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.  

                W tym szczególnym roku podejmujemy w „Jedynce” wiele inicjatyw organizowanych w ramach  programu edukacyjno – wychowawczego pod hasłem „Jak Kopernik sięgać gwiazd”, którego głównym celem jest przybliżenie postaci naszego patrona, a przede wszystkim rozbudzenie zainteresowań naszych uczniów, by każdy mógł odkryć swój talent, znaleźć drogę do spełniania marzeń i czerpać radość z wspólnego działania, przeżywania, doświadczania i integracji. Zobaczcie, jak wiele udało się nam już zrobić.

URODZINY KOPERNIKA – relacja z wydarzenia

                Z okazji urodzin naszego patrona zredagowaliśmy wiele życzeń i wykonaliśmy piękną, urodzinową kartkę. Wiedząc, że „rysowanie jest muzyką dla oczu i wyciszeniem dla umysłu” /Orhan Pamuk/, powstawały portrety astronoma, które ozdobiły nasze korytarze i klasy. Ponadto włączyliśmy się w projekt „Z Kopernikiem przez świat” – „Pocztówka urodzinowa” realizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Toruniu i wysłaliśmy wiele urodzinowych życzeń Jubilatowi.

WIELKI CZŁOWIEK – MALI TWÓRCY – relacja z projektu naszych najmłodszych

               

Za nami pierwsze konkursy („Matematyka jest piękna, a okrąg doskonały”), „Wyścigi Planet”, działania charytatywne – „pierniczki – koperniczki” wspomagały potrzebujących. Bardzo ważne osiągnięcie naszej uczennicy – Emilii Weselak, która zdobyła II miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Tam, gdzie żył i pracował – miasta Mikołaja Kopernika”

A przed nami ….. pomysł na nową grę „Dawno, dawno temu…. Mikołaj Kopernik” , turniej, konkurs fotograficzny „Patrz wyżej niż horyzont – spójrz w niebo”, Dzień Planetarium (to już 19 maja).

JEDYNKA W DZIAŁANIU – materiał zrealizowany przez TV Rzeszów „EDU przystanek”

Walt Disney powiedział: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”. I wierzymy, że wszystkie projekty zwieńczy sukces.

Dziękujemy za wyjątkowy prezent Panu Cyrulikowi, który przekazał szkole okolicznościową monetę. To potwierdza, że wspólne działania są drogą do budowania właściwego klimatu szkoły i sukcesów, które nas cieszą.

My chcemy po nie sięgać!

Dyrekcja Szkoły

Comments are closed.
Zwiększ czcionkę