79. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA
W GETCIE WARSZAWSKIM
AKCJA ŻONKILE

79. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA
W GETCIE WARSZAWSKIM
AKCJA ŻONKILE

79. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

W kwietniu 2022 roku wypada 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W związku z przypadającą rocznicą uczniowie nasze szkoły z klas 4-8 wzięli udział w kolejnej edycji Akcji Żonkile 2022 r.

79 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Żydzi w obliczu planowanej likwidacji getta zaatakowali Niemców. Powstanie trwało niecały miesiąc. 16 maja 1943 roku Niemcy wysadzili Wielką Synagogę, czym zaznaczyli stłumienie powstania. 

Z okazji tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało materiały edukacyjne oraz filmy o dzielnicy, w której mieszkało najwięcej Żydów w Polsce i o historii ich zagłady podczas okupacji niemieckiej. Na podstawie przygotowanych materiałów zostały przeprowadzane lekcje historii, podczas których uczniowie klas siódmych i ósmych obejrzeli  film „Muranów – dzielnica północna”. W filmie przygotowanym dla młodzieży prowadząca Ala opowiada historię związaną z dzielnicą i historią swojej rodziny zabierając nas w wirtualną podróż po różnych miejscach Muranowa. Uczniowie mogli  zobaczyć ciekawe zdjęcia, animacje i krótkie filmy pokazujące historię w bardzo ciekawy sposób. Wszystkie lekcje zakończyły się refleksją a uczniowie bardzo chętnie opowiadali o tym co ich zaciekawiło i co czuli w trakcie oglądania filmu.

Również w ramach tejże akcji, uczniowie klas 4-8 na godzinach wychowawczych razem ze swoimi wychowawcami wykonywali papierowe żonkile – symbole pamięci o powstańcach z warszawskiego getta. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Żonkile nosimy na znak pamięci, solidaryzując się z tymi, którzy walczyli nie tylko o swój kraj, ale o godność swoją i swoich najbliższych.

Galeria…

Podziękowanie…

Comments are closed.
Zwiększ czcionkę