W niedzielę 10 września 2023 r. odbyła się beatyfikacja rodziny Ulmów zamordowanych przez niemieckich okupantów za ukrywanie w swoim domu Żydów. Jako Polacy jesteśmy dumni, że rodzina Ulmów, naszych rodaków, zostanie włączona w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego. Znaczenie tego wydarzenia wykracza poza wymiar religijny. Będzie to również hołd dla bohaterów uosabiających najwyższe ideały człowieczeństwa. Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, dnia 24 marca 1944 roku zostali rozstrzelani przez Niemców w podkarpackiej wsi Markowa, ponieważ ukrywali w swoim domu ośmioro Żydów. Wydarzenie to stało się symbolem okrucieństwa niemieckiej okupacji oraz heroizmu Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.
W związku z tym faktem uczniowie naszej szkoły wezmą udział w wystawie pt. „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”, zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach. Ponadto będą uczestniczyć w żywej lekcji historii: „Sprawiedliwi wśród narodów świata. Cena życia”, która połączy różne formy i elementy wiedzy. Będzie w części lekcją historii, języka polskiego, ale też religii i godziny wychowawczej.
Uczniowie spotkają się także z panem Stanisławem Niemczakiem, bratankiem Wiktorii Ulmy, który da świadectwo bohaterskiego życia i męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów. Głównym celem uczestnictwa uczniów w tych wydarzeniach jest poznanie członków rodziny z Markowej, którzy w okrutnych czasach II wojny światowej potrafili udowodnić, że wartość wiary, ideały humanizmu i poświęcenia są aktualne i potrzebne w najtrudniejszych doświadczeniach życia.
Uczniowie mogą obejrzeć m.in. reprodukcje zdjęć wykonanych przez Józefa Ulmę, przedstawiające Markową i jej mieszkańców w okresie przedwojennym i podczas II wojny światowej, dowiedzą się o bohaterstwie Ulmów i innych mieszkańców Markowej, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Świadkiem tych wydarzeń są choćby drzwi ze śladami po kulach z egzekucji rodziny Baranków, których Niemcy zabili za pomoc udzieloną Żydom.
Wystawa ukazuje również fotografie domu Ulmów z zachowanymi oryginalnymi sprzętami. Ekspozycja multimedialna przedstawia historię Markowej, dzieje społeczności żydowskiej i różne formy pomocy jaką otrzymali od Polaków. Celem udziału uczniów w wystawie jest upamiętnienie, a także upowszechnienie wiedzy o Polakach, którzy podczas okupacji niemieckiej – mimo grożącej kary śmierci – pomogli Żydom skazanym na śmierć. Jest ona również ciekawą lekcją historii, podczas której kształtowana jest postawa pełna patriotyzmu, otwartości na potrzeby drugiego człowieka i poświęcenia.
W obliczu wyniesienia rodziny Ulmów na ołtarze przez papieża Franciszka aktualne jest również kształtowanie cech charakteru, które pozwolą być blisko potrzeb drugiego człowieka, ukazują wartości, które nigdy nie ulegają przedawnieniu.
Krótka historia rodziny Ulmów.
Udział uczniów naszej szkoły w konkursie.
M. Saletnik