Browsed by
Autor: Anna Gawlik

Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa

Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa

W dniu 18 marca 2025 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w IV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej organizowanej przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. Uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na 40 pytań dotyczących zagadnień z zakresu zanieczyszczeń powietrza i zmian klimatycznych. Do drugiego wojewódzkiego etapu konkursu zakwalifikowało się 6 uczennic z klasy 8c:

Marika Marć, Kinga Kosydar, Katarzyna Białas, Aurelia Żurowska, Maja Frydło, Aleksandra Traciak.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Koordynatorzy Projektu ESA

W Pierwszym Dniu Wiosny uczniowie klasy 2a i 2d wybrali się na „wagary” do Pijalni Czekolady w Korczynie.

We wnętrzu pijalni, która urządzona jest w stylu starej fabryki, dzieci zapoznały się z pracą cukiernika oraz z procesem, jaki musi przejść ziarno kakaowca zanim stanie się słodką, aromatyczną czekoladą. Uczniowie poznali drzewo, liście i owoce kakaowca oraz dowiedzieli się z jakich części świata pochodzą. Mieli okazję skosztować ziaren kakaowca i miazgi, a także obserwować proces mielenia i oczyszczania ziaren.

Kulminacyjnym punktem wycieczki była degustacja różnych rodzajów czekolady oraz udział w warsztatach cukierniczych. Każdy miał okazję samodzielnie wykonać czekoladowego lizaka i własną tabliczkę czekolady, wzbogaconą różnego rodzaju dodatkami, według własnego uznania i smaku. Za aktywny udział w zajęciach dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Dzisiejszy Dzień Wagarowicza dzieci słodko spędziły poza murami szkoły.

Alina Świętoń
Aneta Basara
Natalia Koretska

Kalarepa Klara

Kalarepa Klara

Grupa 0a zrealizowała kolejne Witaminkowe zadanie, a główną bohaterką dnia była Kalarepa Klara! Dzieciaki od razu ją pokochały, szczególnie po tym, jak dowiedziały się, jakie pyszne i zdrowe dania można z niej przygotować – zdrowe chipsy, frytki czy placuszki. Zerówkowicze poznali wartości odżywcze tego warzywa, a także jego bogactwo w witaminy, które wspierają naszą odporność i zdrowie.

Podczas zajęć dzieci miały okazję nie tylko nauczyć się o kalarepie, ale również wykazać się swoją kreatywnością. Na zakończenie zajęć wykonały piękne prace plastyczne, które stanowiły świetne podsumowanie całego tematu. 

Ewa Sobusiak
Justyna Kolebuk

witaminki
Powiatowy Konkurs Matematyczny
„Mistrz Rachunku”

Powiatowy Konkurs Matematyczny
„Mistrz Rachunku”

14 marca, w wyjątkowym dniu poświęconym Liczbie Pi, w Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas ósmych ”Mistrz Rachunku”, który został objęty honorowym patronatem podkarpackiego Kuratora Oświaty.

W tegorocznej edycji wzięło udział 48 uczestników z różnych szkół powiatu, rywalizując o tytuł najlepszego młodego matematyka. Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Ziobro (8a), Maksymilian Słomba (8b), Piotr Strzałka (8b), Grzegorz Medygrał (8c).

Uczestnicy konkursu mieli możliwość wykazania się:
– umiejętnością sprawnego wykonywania działań w zbiorze liczb rzeczywistych, z uwzględnieniem potęg o wykładniku naturalnym i pierwiastków arytmetycznych stopnia 2 i 3 oraz kolejnością wykonywania działań,
– umiejętnością efektywnej pracy na czas,
– strategią działania (były punkty ujemne).

Z dumą informujemy, że uczeń naszej szkoły Piotr Strzałka stanął na podium, zajmując zaszczytne drugie miejsce!

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, życząc dalszych sukcesów w kolejnych matematycznych wyzwaniach!

E.Herbut&A.Ziobro

      Spotkanie z tańcami dawnymi

      Spotkanie z tańcami dawnymi

Pani Kamila i Pan Przemysław z Zagrody Słowiańskiej w Stobiernej odwiedzili dzieci z oddziału przedszkolnego – grupa „b”. 
Uczestnicy wysłuchali opowieści o kulturze Słowian. Dowiedzieli się, jak żyli i pracowali nasi przodkowie, jakie mieli obrzędy, rozrywki i zabawy. Tańce i zabawy muzyczno – rytmiczne z Panią Kamilą oraz pochwały tanecznych talentów dzieci, sprawiły im wiele radości, a znaczenia tym pochwałom dodaje fakt, że pani Kamila występowała z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze.
Na zakończenie Pan Przemysław stworzył orkiestrę przedszkolaków, w której każdy mógł grać w określonym rytmie, na wybranym przez siebie instrumencie.

Zwiększ czcionkę