Browsed by
Autor: Anna Gawlik

SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI

SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna  30 edycja  ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata- Polska 2023. Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do tej  ekologicznej kampanii na rzecz środowiska przyrodniczego.   

                 
Dnia 15 września, uczniowie z klas piątych i siódmych  zaopatrzeni w worki na śmieci i jednorazowe rękawice,  pod okiem nauczycieli  połączyli siły i wspólnie sprzątali teren wzdłuż obwodnicy. Do worków powędrowały zalegające w trawie, rowach i pod drzewami butelki szklane, plastiki i inne odpady.

 Dla wszystkich była to cenna lekcja poszanowania środowiska promująca proekologiczne postawy i zachowania.

                                                                                                                    Anna Waszczuk, Alicja Ziobro

Galeria zdjęć

KONKURS FOTOGRAFICZNY

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Szkolny Klub Przyjaciół Zwierząt

ogłasza kolejną edycję konkursu fotograficznego ”Zwierzaki w obiektywie”

Zdjęcia zwierząt w dowolnym formacie, powinny być wydrukowane na papierze fotograficznym. Należy je składać w sali nr  10  (na odwrocie zdjęcia prosimy wpisać imię nazwisko i klasę autora).

Termin oddawania prac: 2 października 2023 r.

Ogłoszenie wyników konkursu  6 października 2023 r.

Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie podsumowującej konkurs.

Organizator nie zwraca prac konkursowych.

Opiekunowie:
Edyta Jedynak,  Anna Ochał, Alicja Ziobro

„Śmieci mniej – miastu lżej!”

„Śmieci mniej – miastu lżej!”

Dnia 8 września jak co roku w rocznicę urodzin ks. dra Jana Zwierza (w tym roku była to 120. rocznica urodzin) nasza szkoła  przygotowała happening ekologiczny poświęcony tematyce ochrony środowiska i tym samym dbałości o piękno i dobrostan naszego miasta. W przygotowanych na tę okoliczność scenkach na podstawie autorskich scenariuszy nauczycieli i uczniów naszej szkoły skupiono się na dbałości o to wszystko, co nas otacza na co dzień.

Ropczyce  zostały niegdyś nazwane „miastem róż” .

I właśnie „taniec kwiatów” w wykonaniu młodszych  uczniów tym bardziej podkreślił wagę dbałości o przyrodę, która sprawia, że nasze życie staje po prostu  piękniejsze. Dbając o nasze otoczenie, dbamy o nasze samopoczucie nie tylko w sensie fizycznym, ale i duchowym.  Mamy wyjątkowo czyste, zadbane i ukwiecone miasto. Tylko od nas zależy, czy nie będą go szpecić  porozrzucane śmieci. Ekologia i ochrona środowiska to nie tylko wielki przemysł, kopalnie i huty. To także nasze codzienne gesty, to nasza  kuchnia, łazienka, garaż, ogród.
To także wybór  środków komunikacji, sposobu spędzania wolnego czasu i taka ochrona środowiska zaczyna się najbliżej: w twoim pokoju, mieszkaniu, domu. Pamiętaj o tym!

Szanujmy więc naszą zieleń, szanujmy to, co wśród nas.
Tak szybko mija nam życie, nieubłagany czas.
Nosimy pieśń w naszych sercach, tak już od wielu jest lat.
Śpiewajmy więc wszyscy razem, dziękując za piękny świat.
  

                                                 Katarzyna Szczyrek

Fotorelacja TV Ropczyce

Fotorelacja Urząd Miejski

Spotkanie z Rodzicami

Spotkanie z Rodzicami

Zapraszamy Rodziców, Opiekunów prawnych uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ropczycach na spotkania z wychowawcami klas, które odbędzie się 13 września 2023 r. w następujących godzinach:

19 września 2023 roku o godzinie 17.00 zapraszamy na spotkanie nowo wybranych trójek klasowych.

Dyrekcja i Grono
Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej nr 1 Ropczycach

ESA

ESA

W naszej szkole już drugi rok realizujemy program Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Nie ma bardziej uniwersalnej sprawy niż powietrze – potrzebujmy go wszyscy, aby żyć, zdrowo się rozwijać, realizować swoje pasje. Niestety, gdy powietrze, którym oddychamy, jest zanieczyszczone, stopniowo zaczyna wpływać negatywnie na nasze zdrowie. A długotrwałe przebywanie w okolicy narażonej na smog to ryzyko wielu nawet bardzo poważnych chorób. To dlatego dążenie do poprawy jakości powietrza w Polsce to nadrzędny cel, jaki postawiony został w projekcie ESA. Dzięki przynależności do Edukacyjnej Sieci Antysmogowej  szkoła została wyposażona w czujnik do pomiaru jakości powietrza. Uczniowie wraz z koordynatorami korzystają z platformy e-lerningowej, która ułatwia realizację projektu.

Pod koniec ubiegłego roku szkolnego wzięliśmy udział w konkursie „Mierzymy się ze  smogiem”. Nasz szkoła znalazła się wśród laureatów i dzięki temu otrzymaliśmy bezpłatny pakiet edukacyjny, w skład którego wchodzą: ekran zamontowany wewnątrz budynku szkoły do wyświetlania danych pomiarowych oraz prezentacji treści edukacyjnych a także szkolenia dla nauczycieli koordynatorów i dostęp do cyfrowych materiałów edukacyjnych.

Koordynatorzy projektu:
A.Chodak & A. Waszczuk

Polscy Sprawiedliwi!
Błogosławiona Rodzina Ulmów

Polscy Sprawiedliwi!
Błogosławiona Rodzina Ulmów

W niedzielę 10 września 2023 r. odbyła się beatyfikacja rodziny Ulmów zamordowanych przez niemieckich okupantów za ukrywanie w swoim domu Żydów. Jako Polacy jesteśmy dumni, że rodzina Ulmów, naszych rodaków, zostanie włączona w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego. Znaczenie tego wydarzenia wykracza poza wymiar religijny. Będzie to również hołd dla bohaterów uosabiających najwyższe ideały człowieczeństwa. Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, dnia 24 marca 1944 roku zostali rozstrzelani przez Niemców w podkarpackiej wsi Markowa, ponieważ ukrywali w swoim domu ośmioro Żydów. Wydarzenie to stało się symbolem okrucieństwa niemieckiej okupacji oraz heroizmu Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

W związku z tym faktem uczniowie naszej szkoły wezmą udział w wystawie pt. „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”, zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach. Ponadto będą uczestniczyć w żywej lekcji historii: „Sprawiedliwi wśród narodów świata. Cena życia”, która połączy różne formy i elementy wiedzy. Będzie w części lekcją historii, języka polskiego, ale też religii i godziny wychowawczej.

Uczniowie spotkają się także z panem Stanisławem Niemczakiem, bratankiem Wiktorii Ulmy, który da świadectwo bohaterskiego życia i męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów. Głównym  celem uczestnictwa uczniów w tych wydarzeniach jest poznanie członków rodziny z Markowej, którzy w okrutnych czasach II wojny światowej potrafili udowodnić, że wartość wiary, ideały humanizmu i poświęcenia są aktualne i potrzebne w najtrudniejszych doświadczeniach życia.

Uczniowie mogą obejrzeć m.in. reprodukcje zdjęć wykonanych przez Józefa Ulmę, przedstawiające Markową i jej mieszkańców w okresie przedwojennym i podczas II wojny światowej, dowiedzą się o bohaterstwie Ulmów i innych mieszkańców Markowej, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Świadkiem tych wydarzeń są choćby drzwi ze śladami po kulach z egzekucji rodziny Baranków, których Niemcy zabili za pomoc udzieloną Żydom.

Wystawa ukazuje również fotografie domu Ulmów z zachowanymi oryginalnymi sprzętami. Ekspozycja multimedialna przedstawia historię Markowej, dzieje społeczności żydowskiej i różne formy pomocy jaką otrzymali od Polaków. Celem udziału uczniów w wystawie jest upamiętnienie, a także upowszechnienie wiedzy o Polakach, którzy podczas okupacji niemieckiej  – mimo grożącej kary śmierci – pomogli Żydom skazanym na śmierć. Jest ona również ciekawą lekcją historii, podczas której kształtowana jest postawa pełna patriotyzmu, otwartości na potrzeby drugiego człowieka i poświęcenia.

W obliczu wyniesienia rodziny Ulmów na ołtarze przez papieża Franciszka aktualne jest również kształtowanie cech charakteru, które pozwolą być blisko potrzeb drugiego człowieka, ukazują wartości, które nigdy nie ulegają przedawnieniu.

Krótka historia rodziny Ulmów.

Udział uczniów naszej szkoły w konkursie.

M. Saletnik

KONKURS

KONKURS

28 października 2023r.obchodzony będzie przez 137 państw

Międzynarodowy Dzień Astronomii

Święto ma na celu upamiętnienie wydarzeń astronomicznych i popularyzację samej nauki jaką jest astronomia. W naszym Układzie Słonecznym jedyną gwiazdą jest Słońce. Nocą możemy jednak na niebie obserwować wiele gwiazd. Jest to możliwe dlatego, że nasz Układ Słoneczny znajduje się w jednym z ramion Galaktyki Drogi Mlecznej (zbiorowiska gwiazd).

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Astronomii zapraszamy uczniów klas 0 –VI do udziału w konkursie plastycznym pt.:

„Jak wyobrażam sobie Galaktykę Drogi Mlecznej?”

Prace wykonane dowolną metodą na formacie A4 proszę składać do dnia 10 października 2023r.

Organizatorzy:
A.Chodak & E. Herbut

STOŁÓWKA – OBIADY

STOŁÓWKA – OBIADY

Odpłatność za obiady będzie pobierana w wyznaczone dni w miesiącu maksymalnie do 10-go dnia każdego miesiąca. Wyjątkiem jest wrzesień- do 12 września i jest to opłata z góry za cały miesiąc. Nieobecności z września będą odliczone w październiku.

Termin wpłat będzie podawany każdego miesiąca na dzienniku.

NIEOBECNOŚĆ ucznia na obiedzie proszę zgłaszać dzień wcześniej lub w danym dniu nieobecności do godziny 8:30 pod nr tel. (017) 22 18 419 wew. 16 (intendentka) lub 10 (sekretariat).

ZA NIEZGŁOSZONĄ NIEOBECNOŚĆ BĘDZIE POBIERANA OPŁATA

Opłata za obiady w miesiącu WRZESIEŃ będzie pobierana od 5 do 12 września.

Ze względu na duży wzrost cen produktów cena obiadu uległa zmianie (informacja na dzienniku bądź u p. intendentki).

Opłatę należy przekazać w wyznaczone dni osobiście pani intendentce (biuro na stołówce szkolnej) lub w podpisanej kopercie (imię, nazwisko, klasa) pani intendentce przez ucznia.

Zwiększ czcionkę