

W dniu 18 marca 2025 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w IV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej organizowanej przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. Uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na 40 pytań dotyczących zagadnień z zakresu zanieczyszczeń powietrza i zmian klimatycznych. Do drugiego wojewódzkiego etapu konkursu zakwalifikowało się 6 uczennic z klasy 8c:
Marika Marć, Kinga Kosydar, Katarzyna Białas, Aurelia Żurowska, Maja Frydło, Aleksandra Traciak.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Koordynatorzy Projektu ESA
W Pierwszym Dniu Wiosny uczniowie klasy 2a i 2d wybrali się na „wagary” do Pijalni Czekolady w Korczynie.
We wnętrzu pijalni, która urządzona jest w stylu starej fabryki, dzieci zapoznały się z pracą cukiernika oraz z procesem, jaki musi przejść ziarno kakaowca zanim stanie się słodką, aromatyczną czekoladą. Uczniowie poznali drzewo, liście i owoce kakaowca oraz dowiedzieli się z jakich części świata pochodzą. Mieli okazję skosztować ziaren kakaowca i miazgi, a także obserwować proces mielenia i oczyszczania ziaren.
Kulminacyjnym punktem wycieczki była degustacja różnych rodzajów czekolady oraz udział w warsztatach cukierniczych. Każdy miał okazję samodzielnie wykonać czekoladowego lizaka i własną tabliczkę czekolady, wzbogaconą różnego rodzaju dodatkami, według własnego uznania i smaku. Za aktywny udział w zajęciach dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Dzisiejszy Dzień Wagarowicza dzieci słodko spędziły poza murami szkoły.
Alina Świętoń
Aneta Basara
Natalia Koretska
Grupa 0a zrealizowała kolejne Witaminkowe zadanie, a główną bohaterką dnia była Kalarepa Klara! Dzieciaki od razu ją pokochały, szczególnie po tym, jak dowiedziały się, jakie pyszne i zdrowe dania można z niej przygotować – zdrowe chipsy, frytki czy placuszki. Zerówkowicze poznali wartości odżywcze tego warzywa, a także jego bogactwo w witaminy, które wspierają naszą odporność i zdrowie.
Podczas zajęć dzieci miały okazję nie tylko nauczyć się o kalarepie, ale również wykazać się swoją kreatywnością. Na zakończenie zajęć wykonały piękne prace plastyczne, które stanowiły świetne podsumowanie całego tematu.
Ewa Sobusiak
Justyna Kolebuk
14 marca, w wyjątkowym dniu poświęconym Liczbie Pi, w Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas ósmych ”Mistrz Rachunku”, który został objęty honorowym patronatem podkarpackiego Kuratora Oświaty.
W tegorocznej edycji wzięło udział 48 uczestników z różnych szkół powiatu, rywalizując o tytuł najlepszego młodego matematyka. Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Ziobro (8a), Maksymilian Słomba (8b), Piotr Strzałka (8b), Grzegorz Medygrał (8c).
Uczestnicy konkursu mieli możliwość wykazania się:
– umiejętnością sprawnego wykonywania działań w zbiorze liczb rzeczywistych, z uwzględnieniem potęg o wykładniku naturalnym i pierwiastków arytmetycznych stopnia 2 i 3 oraz kolejnością wykonywania działań,
– umiejętnością efektywnej pracy na czas,
– strategią działania (były punkty ujemne).
Z dumą informujemy, że uczeń naszej szkoły Piotr Strzałka stanął na podium, zajmując zaszczytne drugie miejsce!
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, życząc dalszych sukcesów w kolejnych matematycznych wyzwaniach!
E.Herbut&A.Ziobro
Pani Kamila i Pan Przemysław z Zagrody Słowiańskiej w Stobiernej odwiedzili dzieci z oddziału przedszkolnego – grupa „b”.
Uczestnicy wysłuchali opowieści o kulturze Słowian. Dowiedzieli się, jak żyli i pracowali nasi przodkowie, jakie mieli obrzędy, rozrywki i zabawy. Tańce i zabawy muzyczno – rytmiczne z Panią Kamilą oraz pochwały tanecznych talentów dzieci, sprawiły im wiele radości, a znaczenia tym pochwałom dodaje fakt, że pani Kamila występowała z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze.
Na zakończenie Pan Przemysław stworzył orkiestrę przedszkolaków, w której każdy mógł grać w określonym rytmie, na wybranym przez siebie instrumencie.