25 marca Światowym Dniem Czytania Tolkiena

25 marca Światowym Dniem Czytania Tolkiena

Tego dnia wspominamy postać i dorobek najpopularniejszego pisarza fantasy w historii. W fikcyjnym świecie Tolkiena data 25 marca to także szczególny dzień, bo właśnie wtedy obchodzono Upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień. Tematem tegorocznego święta jest „Tolkien i tajemniczość”. Nasza szkolna biblioteka dołączyła do wielu instytucji  i placówek kulturowych promujących dzieła mistrza literatury fantastycznej, dlatego zachęcamy do:
– zapoznania się z ciekawostkami z życia pisarza:

  •   Tolkien uczył się wielu języków, w tym polskiego. Jednak nauka naszego ojczystego języka go przerosła. W liści do syna Christhopera w 1944 roku napisał „I can’t write Russian and find Polish rather sticky yet” – „Nie potrafię pisać po rosyjsku, a w polskim czuję się jeszcze dość niepewnie”.
  • Tolkiena można spotkać w kosmosie. W 1982 roku Martin Watt odkrył nową planetoidę i postanowił ją nazwać na cześć Tolkiena. Okrąża ona Słońce w ciągu 3 lat i 106 dni, a jego średnica szacowana jest na 42 km. Oprócz tego nazwisko pisarza „znajduje się” również na powierzchni Merkurego. W 2012 roku nazwano tak krater uderzeniowy o średnicy 50 km.
  • Pisarz w dzieciństwie został ukąszony przez tarantulę. Pomimo że nie cierpiał z tego powodu na arachnofobię, w jego książkach pająki utożsamiane są ze złem.
  • Na twórczość autora bardzo duży wpływ miał udział w I wojnie światowej. Po wybuchu wojny został powołany do oddziału strzelców z Lancashire, gdzie odpowiadał za łączność oraz tłumaczenia. W 1916 roku brał czynny udział bitwie nad Sommą − najkrwawszym starciem podczas I wojny światowej. Jednak 8 listopada musiał opuścić front z powodu objawów gorączki okopowej.

                                                                             źródło: https://ksiazki.wp.pl/


– wysłuchania audiobooków
 „HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM” 
https://www.youtube.com/watch?v=SC5H39eBbyQ&ab_channel=PearlyMaugeri
„WŁADCA PIERŚCIENI” 
https://www.youtube.com/watch?v=fkgpDpe_eTc&list=PL92Gh0ApO5ww9uIjSQiED-WJ-WjtU8S5B&ab_channel=touchflybook2

– sprawdzenia swojej wiedzy w quizie dostępnym pod linkami:
Z książki  „HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM”
https://samequizy.pl/test-z-lektury-hobbit-czyli-tam-i-z-powrotem/
Z „WŁADCY PIERŚCIENI”  
https://www.quizme.pl/q/ksiazka/wladca-pierscieni

I.Stępak

Comments are closed.
Zwiększ czcionkę