Dlaczego warto układać puzzle?

Dlaczego warto układać puzzle?

Układanie puzzli to świetna forma zabawy, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, która niesie za sobą mnóstwo korzyści:

Ćwiczą pamięć. 
To doskonałe ćwiczenie na koncentrację. W ten sposób ćwiczymy myślenie i pamięć wzrokową. W przypadku dzieci warto obserwować i uczyć aby nie dobierały elementów mechanicznie ( wciskając je na próbę) tylko analizowały całość ilustracji.

Puzzle to doskonałe ćwiczenie funkcji poznawczych – uwaga, skupienie, rozpoznawanie kolorów itp.

Wzmacniają poczucie wartości.
 Układanie puzzli dodaje pewności siebie. Cierpliwość, jakiej wymaga ta zabawa, wysiłek włożony w układanie, dokończenie zadania i efekt końcowy, czyli gotowy obrazek – zwiększają poczucie własnej wartości.

Rozwijają sprawność manualną.
Ta zabawa pomaga ćwiczyć funkcje motoryczne u dzieci. To nic innego jak sprawność palców oraz dłoni. Dzieci o obniżonym rozwoju motoryki mają problemy z pisaniem. Puzzle są kłopotliwe w utrzymaniu i dopasowaniu dla niektórych dzieci, ale to przynosi naprawdę dobre efekty terapeutyczne.

Rozwijają kreatywność. Umiejętność tworzenia unikalnych rzeczy to nie tylko domena artystów. Kreatywność – cecha wszystkich ludzi sukcesu: biznesmenów, naukowców czy wynalazców. Łamigłówki i układanki kreatywne będą doskonałym ćwiczeniem dla fantazji, wyobraźni i zmysłu artystycznego.

Uczą wyobraźni przestrzennej.

Korzystając z mapy w nieznanym miejscu korzystamy z umiejętności zwanej wyobraźnią przestrzenną. To ona pozwala nam rozumieć relację pomiędzy różnymi elementami czy obiektami. Układanie puzzli to doskonałe ćwiczenie, które pozwala zastosować w praktyce ten atut. Szczególnie cenne pod tym względem są układanki 3D.

To tylko niektóre z korzyści zabawy z puzzlami potwierdzone przez liczne badania naukowe.
Proponujemy darmowe puzzle do układania online:
https://puzzlefactory.pl/pl 
http://www.ipuzzle.pl/ 
http://www.puzzleonline.eu/ 
Miłej zabawy! 

Comments are closed.
Zwiększ czcionkę