Dzień Matki 2019

Dzień Matki 2019

 1. Tajlandii. Obchody mają charakter niemal święta narodowego. Strzelają fajerwerki, organizuje się procesję dziękczynną do pałacu Królowej gdzie składa się kwiaty i śpiewa wspólnie pieśń „Matka Królestwa”. Dzieci, zgodnie z tradycją klękają również przed swoimi matkami i w podziękowaniu przekazują mamie kwiat jaśminu. Co ciekawe, tego dnia składa się też jałmużny dla najuboższych.
 2. „Haha no hi” brzmi dla nas trochę jak śmiech, ale tak nazywa się w Japonii Dzień Matki. Słowo te pochodzi o japońskiego hahaoya, co znaczy „matka”. Za symbol matczynej miłości uznaje się tam goździki, których cena, podobnie jak koszt posiłku w Dniu Matki, jest tam wtedy zawyżona w stosunku do codzienności. Tradycję Święta Mam przyjęto tam w 1913 roku, ale po 1930 tymczasowo zakazano jego obchodów na czas II Wojny Światowej. Uznawano je bowiem za negatywny wpływ zachodniej kultury.
 3. W czasach II Wojny Światowej, w Niemczech, podczas „Muttertag”, tamtejsze matki były nagradzane złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami, w ramach wdzięczności wobec rodzicielek nowych sił narodu niemieckiego. Kolor medalu zależał od liczby urodzonych dzieci, odznaczenia te nazywano Karnickelorden (Królicze ordery).
 4. Napoleon nie wymyślał tylko znakomite zagrania taktyczne podczas bitew. W 1950 roku zapoczątkował we Francji Dzień Matki. Tradycją z okazji tego święta są rodzinne obiady i posiłki, których nie przygotowuje matka. Zamiast kwiatów, częściej daje się tam mamie samodzielnie upieczone ciasto.
 5. Durga Puja, czyli dziękowanie Matce Bogów Durga i Wielkiej Matce Kali Ma, to największe święto hinduskie, które praktykuje się tam od setek lat. Jednak zwyczaj podarunków dla własnych matek, gości tam od niedawna i wygląda podobnie do polskiego.
 6. W Australii, symbolem Święta Matki są goździki. Ludzie przypinają je sobie w dwóch odmianach. Kolorowe oznaczają, podziękowanie dla żyjącej maamy, a białe goździki to hołd dla matki zmarłej.
 7. W Kanadzie, królują 3 święta. Boże Narodzenie, Walentynki i właśnie Dzień Matki. Mamy są tutaj obdarowywane kwiatami, bonami sklepowymi lub własnoręcznie zrobionym ciastem. Podobnie jak we Francji, organizuje się z tej okazji wspólny posiłek.
 8. W Stanach Zjednoczonych, Dzień Matki niejako wymyśliła pisarka, Julia Ward Howe w 1872 roku. Jednak rozpropagowała je dopiero Anna Jarvis i Święto Mam celebruje się tam od 8 maja 1914 roku. Z okazji święta matek, wywiesza się tam flagi amerykańskie.
 9. W Mongolii, Dzień Matki obchodzi się dwa razy w roku: 8 marca i 1 czerwca.
 10. Dzieci w Jugosławii, nie wypuszczały swojej mamy z łóżka, dopóki ta nie przekupiła ich słodyczami. Musiała tam wypoczywać, podczas, gdy ktoś inny musiał zajmować się domem.
 11. W Rosji, Bułgarii czy na Białorusi, Dzień Matki obchodzi się razem z Międzynarodowym Dniem Kobiet, czyli 8 marca.
 12. W Meksyku, z okazji Dnia Matki, tamtejsi mieszkańcy dają swoim mamom tak drogie prezenty, że często muszą odkładać na nie kilka miesięcy.
 13. W Paragwaju, Dzień Matki i Dzień Niepodległości są obchodzone tego samego dnia (15 maja).

Pamiętajmy o Naszych cudownych i niezastąpionych mamach w tym szczególnym Dniu Matki 26 maja!

BM

Comments are closed.
Zwiększ czcionkę