Ciekawostki wiosenne część 3

Ciekawostki wiosenne część 3

Oto kilka kolejnych ciekawostek wiosennych, tym razem poświęconych głównie historii:

  • Słowa „wiosna” używamy dla tej pory roku dopiero od XVI wieku.
  • Czasem można usłyszeć, że na wiosnę ktoś zachowuje się, jakby nie był sobą. Gorączka wiosenna jest prawdziwa. Wiosną, kiedy temperatura wzrasta, naczynia krwionośne rozszerzają się, a niektórzy ludzie mają wtedy większą energię. Od dawna lekarze zwracają uwagę, że jest wówczas naturalnym zjawiskiem fakt, że ludzie chętniej wykonują zadania związane z ruchem, takie jak np. sprzątanie.
  • Najstarsze znane użycie terminu „wiosenne porządki” miało miejsce w 1857 roku.
  • Benjamin Franklin jako pierwszy zaproponował zmianę czasu w 1784 roku. Został on w pełni wdrożony dopiero pod koniec II wojny światowej. Pomysł przesuwania wskazówek zegarków o godzinę dwa razy w roku wiązał się między innymi ze zmniejszeniem zużycia drogiego wówczas światła w czasie pracy. Dzisiaj energia elektryczna jest tańsza i powoli ludzie myślą o zaprzestaniu corocznego rytuału zmiany czasu na letni i zimowy.
  • Nadejście wiosny jest ważnym elementem kultury już od starożytności. Jednym z ważniejszych mitów greckich poświęconych temu okresowi jest historia Persefony. Persefona była grecką boginią władającą światem podziemnym oraz opiekunką dusz zmarłych. Zimy spędzała jako Królowa Podziemnego Świata, ale wracała wiosną, by przewodniczyć odrodzeniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat możesz sprawdzić np. pod adresem https://pl.wikipedia.org/wiki/Persefona_(c%C3%B3rka_Zeusa)

Wszystkie powyższe ciekawostki są zaledwie niewielką częścią niesamowitych faktów, jakie towarzyszą nadejściu i trwaniu wiosny. Wypatrujcie oznak wiosny, które budzą waszą ciekawość i sprawdzajcie, z czym są one związane np. przy pomocy encyklopedii internetowej Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Powodzenia!

NM

Comments are closed.
Zwiększ czcionkę