Ciekawostki wiosenne część 2

Ciekawostki wiosenne część 2

Oto dalszy ciąg interesujących treści związanych z wiosną:

  • Przyroda budząca się po zimowym śnie szybko nadrabia zaległości. Pierwszymi wiosennymi kwiatami są zazwyczaj żonkile, lilie, tulipany oraz irysy, a także maleńkie kaczeńce. Do tego grona zalicza się również mniszek lekarski nazywany popularnie mleczem, zaś po przekwitnięciu dmuchawcem. Kwiat ten pochodzi z Azji i może być stosowany jako żywność lub lekarstwo.
  • Nie tylko drzewa i kwiaty wiosną w pośpiechu zwiększają swoją objętość. Dzieci także rosną szybciej na wiosnę.
  • Z zimowego snu budzą się misie, borsuki i inne zwierzaki. W niektórych krajach jest to ważny moment dla całej społeczności i wszyscy chętnie wypatrują zjawisk zwiastujących ich przebudzenie. Np. zgodnie z tradycją, jeśli świstak nie widzi swojego cienia po wyjściu z nory, w Dniu świstaka (2 lutego) wiosna przyjdzie wcześnie, natomiast jeśli widzi swój cień, zima będzie trwała jeszcze przez kolejne 6 tygodni. Dzień świstaka ma swoje korzenie w neolitycznym celtyckim święcie Imbolc, które oznaczało sezonowy punk zwrotny, a także zaangażowanie zwierząt w prognozowanie pogody.
  • Również ptaki chętnie uczestniczą w wiosennych przemianach. Około 1800 gatunków ptaków spośród 10000, migruje wiosną, wracając do domu po wylocie na zimę. Jednym z nich jest bocian.
  • Małe ptaki uczą się śpiewać wiosną. Choć rodzą się z umiejętnością śpiewania, muszą nauczyć się specyficznych piosenek swojego gatunku. Często są w stanie nauczyć się swoich piosenek w ciągu zaledwie dwóch miesięcy od narodzin.
  • Dokarmianie ptaków wiosną nie jest konieczne i czasem może przynieść więcej szkód, niż pożytku (np. łatwo przy karmniku o zaciekawionego kota lub zarażenie ptaków wspólnie tam przebywających jakąś chorobą). Aby dowiedzieć się, jak pomagać ptakom na wiosnę zajrzyjcie na strony poświęcone temu zagadnieniu, np. http://stop.eko.org.pl/wp/blog/2018/11/26/jak-i-kiedy-dokarmiac-ptaki/

Więcej ciekawostek znajdziesz w następnej części.

NM

Comments are closed.
Zwiększ czcionkę