Ciekawostki wiosenne część 1

Ciekawostki wiosenne część 1

Wiosna jest czasem, w którym cała przyroda budzi się do życia. Dotyczy to roślin, jak i zwierząt. Oto kilka ciekawostek wiosennych związanych z nimi:

  • Wiosna to czas miłości i nowych początków. Jest symbolem odrodzenia. Podobnie, jak jajka, których na wiosnę przybywa nieco więcej w kurniku. Jeden z mitów mówi, że tylko w czasie równonocy wiosennej można postawić surowe jajko na jego końcu. Tak naprawdę, to tylko mit. Przy odrobinie praktyki można to zrobić o każdej porze roku. Jeśli chcesz sprawdzić najpierw poćwicz z wydmuszką J
  • Powszechnie myślimy o marcu, kwietniu i maju jako miesiącach wiosennych, ale astronomicznie wiosna zaczyna się oficjalnie dopiero od równonocy wiosennej. Równonoc jest czasem, kiedy noc i dzień mają tyle samo godzin w ciągu doby.
  • Równonoc wiosenna ma zwykle miejsce 20 marca, a trwa dokładnie 12 godzin w ciągu dnia i 12 godzin w nocy.
  • Pierwszego dnia wiosny wschód i zachód słońca są oddalone od siebie o około 12 godzin na całym świecie.
  • Jeśli staniesz na równiku w pierwszy dzień wiosny, zobaczysz, że słońce przechodzi bezpośrednio nad głową. Dzieje się tak tylko dwa razy w roku – pierwszy dzień wiosny i pierwszy dzień jesieni.
  • Pierwszy dzień wiosny na półkuli północnej jest jednocześnie pierwszym dniem jesieni na półkuli południowej.
  • Wiosna jest jedną z czterech pór roku na Ziemi. Podobnie jak pozostałe trzy pory roku, wiosna jest spowodowana przechyleniem osi Ziemi. Wiosną jest więcej światła dziennego, ponieważ oś Ziemi przechyla się w kierunku słońca o tej porze roku. Promienie słoneczne docierają pod wpływem jej ruchu w mniejszej ilości zimą, zaś na wiosnę jest ich coraz więcej. Latem czekają nas upały, a jesienią robi się znów coraz chłodniej. I tak co roku.
  • Są na  świecie miejsca, gdzie wiosna nie zaczyna się od daty astronomicznej, lecz np. jakiegoś wydarzenia. Jednym z tych miejsc jest Japonia. Wiosna w Japonii rozpoczyna się wraz z zakwitnięciem pierwszych wiśni (które kwitną zaledwie tydzień). Wtedy zaczyna się świętowanie Hanami, które opiera się na podziwianiu urody rozkwitających kwiatów wiśni. Ta popularna i znana od wieków praktyka jest bardzo ważna dla Japończyków – z utęsknieniem czekają na to święto, a pierwsze kwitnące wiśnie, które zazwyczaj obserwuje się w marcu lub kwietniu, są pokazywane w ogólnokrajowych mediach.

Więcej ciekawostek znajdziesz w następnej części.

NM

Comments are closed.
Zwiększ czcionkę