Oddajemy hołd
ofiarom Katynia 1940 r.

Oddajemy hołd
ofiarom Katynia 1940 r.

„I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.”

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Delegacja Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ropczycach złożyła kwiaty i znicze przy obelisku upamiętniającym ludobójstwo z czasów II wojny światowej, dokonane przez NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych Związku Radzieckiego) na blisko 22 tys. Polaków.
Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS. Wśród nich byli aspiranci Policji Państwowej: Władysław Kępka oraz Mikołaj Antoniszyn, którzy zostali zamordowani strzałem w tył głowy w Twerze i pochowani w „dołach śmierci” w Miednoje. Dla uczczenia Ich pamięci w 2010 roku zostały odsłonięte tablice pamiątkowe, obelisk oraz posadzone w ramach akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia” dwa dęby pamięci. Każdego roku delegacje Samorządu Gminy Ropczyce, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej, służb mundurowych, organizacji społecznych i instytucji składały kwiaty pod obeliskiem. Szkoła organizowała uroczystości patriotyczne i inicjowała działania dla upamiętnienia ofiar II wojny światowej – wystawy historyczne IPN, spotkania z ciekawymi ludźmi, żywe lekcje historii itp. W obecnej sytuacji nie możemy zaproponować podobnych form, ale na lekcjach historii i godzinach wychowawczych tematy te są podejmowane i młode pokolenie poznaje przeszłość naszej Ojczyzny. Musimy pamiętać:

„Aby wiedzieć dokąd iść, trzeba wiedzieć skąd się przychodzi.”

Galeria..

Comments are closed.
Zwiększ czcionkę