Browsed by
Kategoria: Bez kategorii

Konkurs matematyczny

Konkurs matematyczny

„Matematyczne zadania na czas oczekiwania”.

Drodzy Uczniowie!

        Konkurs polega na przygotowaniu matematycznej książeczki z zadaniami dotyczącymi Świąt Bożego Narodzenia. Zadania będą sukcesywnie umieszczane na Classroomie z kolejnym numerem dnia grudnia (kod do zajęć chętnym uczniom, przekażą nauczyciele matematyki na lekcji). Na każdy dzień oczekiwania na Święta przypada jedno zadanie (od 2 do 22 grudnia). Każde zadanie wykonujecie na osobnej kartce. Powstanie więc książeczka. Pamiętaj by na kartce znalazło się: numer zadania, treść zadania, rozwiązanie, oczywiście mile widziane będą też elementy świąteczno – matematyczne. Książki przygotowujecie w wybranym przez siebie formacie.

 Zadania możecie przepisać lub wykonać zdjęcie jego treści.

Konkurs przewidziany dla uczniów klas: 4 i 5.

Termin zbierania prac: 18.01.2021 r.
(jeśli po feriach nie wrócimy do szkół, zostanie przygotowana skrzynka w korytarzu szkolnym na Wasze prace).

Rozstrzygnięcie i Podsumowanie konkursu: 21.01.2021 r.

Powodzenia:)

Nauczyciele matematyki.

Eko Olimpiada 2020

Eko Olimpiada 2020

W dniu 27 listopada 2020 roku w 11 szkołach podstawowych z terenu gminy Ropczyce odbył się konkurs wiedzy ekologicznej pn.: „Eko Olimpiada 2020”. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika, a patronat nad konkursem objął Burmistrz Ropczyc – Bolesław Bujak. W skład komisji konkursowej weszły Panie: Teresa Kiepiel (Gmina Ropczyce), Anna Kopala (Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Ropczycach), Bożena Rygiel (Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach), Anna Gawlik (nauczycielka informatyki w SP nr 1), Anna Waszczuk (nauczycielka biologii w SP nr 1, autorka testu wiedzy).

Konkurs miał na celu zwrócić uwagę na współczesne zagrożenia ekologiczne związane z integracją człowieka w naturalne środowisko, zwiększyć świadomość ekologiczną dzieci i młodzieży, przybliżyć uczniom formy i sposoby ochrony środowiska, wdrażać nawyki segregowania śmieci, oszczędzania wody i energii elektrycznej oraz rozwijać zainteresowania ekologiczne uczniów.

Ze względu na sytuację epidemiczną miał formę online, poprzez platformę G Suite – Classroom, Meet. Uczniowie poszczególnych szkół wcześniej zostali zapoznani z Regulaminem konkursu i otrzymali dostęp do grupy konkursowej. W ramach przygotowań do konkursu udostępnione zostały materiały do powtórek oraz odbyły się próby łączenia online ze wszystkimi uczestnikami i opiekunami.

W dniu konkursu, po powitaniu, o godzinie 11:10 został przesłany online test dla każdego ucznia, składający się z 50 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru. Na rozwiązanie uczniowie mieli 50 minut. Po godzinie 12:00 każdy z uczestników otrzymał informację zwrotną o liczbie zdobytych punktów oraz zadaniach prawidłowo i błędnie rozwiązanych. W dniu 30.11.2020 r. Komisja Konkursowa ogłosiła wyniki drużynowe i indywidualne „Eko Olimpiady 2020” poprzez opublikowanie informacji na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach www.sp1ropczyce.pl.

Tytuł LAURATA –  dla drużyny:
I miejsce – po 114 pkt – Szkoła Podstawowa w Małej (opiekun Lucyna Cabaj) i Szkoła Podstawowa nr 1 w Ropczycach (opiekun Izabela Kasprzak),
II miejsce – 107 pkt – Szkoła Podstawowa nr 6 w Ropczycach – Witkowicach (opiekun Alina Żuchowska),
III miejsce – 106 pkt – Szkoła Podstawowa w Łączkach Kucharskich – (opiekun Aneta Rzeczycka).

Najwyższe wyniki indywidualne:
I miejsce – 44 pkt – Julia Pietkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach,
II miejsce – 42 pkt – Martyna Gajdek ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Ropczycach Witkowicach,
III miejsce – po 41 pkt – Kamila Jabłońska ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej,  Monika Kostka ze Szkoły Podstawowej w Lubzinie i Marcin Pluta ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ropczycach – Chechłach.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ I GRATULUJEMY SUKCESÓW!

Wyniki konkursu – drużynowe

Wyniki konkursu – indywidualne

Więcej…

Ile wiesz o segregacji śmieci?

Ile wiesz o segregacji śmieci?

Uczniowie klasy 6B opracowali quiz i zapraszają do zabawy.
Kahoot będzie aktywny do piątku 4 grudnia do godz. 20:00.

Do quizu mogą przystąpić zarówno uczniowie jak i inni członkowie rodziny, pracownicy szkoły oraz wszyscy chętni.

Wyniki najszybciej i najlepiej odpowiadających umieścimy w sobotę 5 grudnia podając nick i wynik.

Po kliknięciu w poniższy link proszę wpisać dowolny nick zgodny z zasadami kultury.

Powodzenia!!!

https://kahoot.it/challenge/08725454?challenge-id=130fe50e-690a-408a-b47b-fade84833428_1606404478447

„Z ekologią za pan brat od najmłodszych lat”

„Z ekologią za pan brat od najmłodszych lat”

W ramach gminnego projektu „EKO – lekcje, konkursy, filmy” uczniowie klas I-III naszej szkoły zrealizowali szereg działań związanych z tematyką ekologiczną. Głównym celem projektu było zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a także zainteresowanie społeczeństwa problemami ochrony środowiska.

W działania na rzecz środowiska zostali włączeni uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. 

W miesiącach wrzesień – listopad w każdej klasie zostały przeprowadzone zajęcia z zakresu ekologii. Dzieci aktywnie uczestniczyły w prelekcjach, pogadankach oraz zajęciach z wykorzystaniem technologii informacyjno – komunikacyjnej. Tematyka zajęć obejmowała m.in. segregację śmieci, recykling, niebezpieczne odpady oraz gospodarkę zasobami energii
i wody. Bardzo dziękujemy Telewizji Miejskiej Ropczyce, za zrealizowanie filmów o tematyce ekologicznej, które w znacznym stopniu wzbogaciły naszą wiedzę na temat ochrony środowiska.

Zgodnie z założeniami edukacji ekologicznej zostały podjęte działania w obszarach edukacji, informacji i promocji.

W wybranych klasach uczniowie wykonali plakaty ekologiczne zachęcające do dbałości o środowisko.

Ponadto, w ramach realizacji projektu został zorganizowany konkurs pn. „ Ekologiczny pokaz mody”. Chętni uczniowie przygotowali stroje z wykorzystanie materiałów przeznaczonych do recyklingu m.in. butelek, folii bąbelkowej, nakrętek itp. Ciekawym dodatkiem była biżuteria oraz buty wykonane z surowców wtórnych. Uczestnicy konkursu okazali się kreatywnymi projektantami mody, za co otrzymają nagrody  rzeczowe oraz dyplomy.

Dodatkowo w ramach utrwalenia znaczenia słowa „recykling”, uczniowie samodzielnie przygotowali pomoce edukacyjne do gier. Powstały kręgle z butelek, gra memory z wieczek do słoików oraz „kółko i krzyżyk” z plastikowych nakrętek. Zajęcia te wywołały u dzieci wiele pozytywnych emocji.

W ramach edukacji ekologicznej w tym roku szkolnym uczniowie klasy 2a, 2d  oraz 1c biorą udział w Międzynarodowych Projektach Edukacyjnych ,,Czytam z klasą lektury spod chmurki” oraz ,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.

Tegoroczna tematyka projektów jest „EKOlogiczna”. Projekty opierają się na rozbudzeniu ciekawości literackiej u uczniów oraz upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem Ponadto formuła projektu polega na wzmacnianiu więzi ze środowiskiem przyrodniczym, rozwijaniu poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie. Poprzez czytanie lektur, bajek, wierszy uczniowie zostaną wprowadzeni w problematykę dotyczącą zmian klimatycznych, postaw ekologicznych oraz szeroko pojętej ochrony środowiska i wartości przyrody w życiu człowieka. Dzieci przygotują się do celebrowania wybranych świąt ekologicznych zapisanych w stworzonym przez siebie kalendarzu ekologicznym. Jeżeli sytuacja na to pozwoli zorganizowane zostaną spotkania z osobami, które mogą zaprezentować swój zawód, swoje zainteresowania związane z wybraną tematyką.

Mamy nadzieję, że wszystkie zrealizowane i trwające działania wpłyną znacząco na zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci, a przez to również osób dorosłych.

Galeria…

A. Basara
J. Sąsiadek

Szkolne Koło PCK wraz z uczniami klasy Ic serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do włączenia się w akcję ,,Serce za odwagę” .

Celem akcji jest przygotowanie kartek świątecznych dla Powstańców Warszawskich i żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, żyjących w Polsce, na Ukrainie, Litwie i Białorusi.

W ten symboliczny sposób chcemy podziękować za wielką odwagę, jaką odznaczyli się bohaterowie w czasie wojny. Złóżmy życzenia osobom, dzięki którym możemy bawić się i poszerzać swoją wiedzę – bez przeszkód.

Zasady udziału:
– format kartek – max. A4, prace płaskie, technika dowolna,
– w środku powinny znaleźć się życzenia świąteczne dla Bohaterów, data i nazwa miasta,
– kartki można składać w terminie do 11 grudnia 2020r. w skrzynce podawczej wystawionej przy wejściu do szkoły, podpisanej i oznaczonej logo akcji ,,Serce za odwagę”,

Ciesz się radością kombatantów – przyłącz się do akcji!!!!

Organizator:
Szkolne Koło PCK

Z przyjemnością informujemy, że szkolny konkurs ,,Ekologiczny pokaz mody” organizowany w ramach projektu pn. „EKO – lekcje, konkursy, filmy” został rozstrzygnięty.

Dziękujemy wszystkim uczniom klas 1-3, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali stworzyć niecodzienne stroje i kreacje. Komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła najciekawsze z nich:

I miejsce- Nikola Ździebło, kl.Ib

II miejsce- Vanessa Iwan, kl.Ib

III miejsce- Maja Szewc, kl.Ic oraz Aleksandra Szewc, kl.III b

Wyróżnienia:
Emilia Weselak, kl.IIa
Filip Kozak, kl.IIa
Weronika Rudka, kl.IIa
Natalia Podjasek, kl.IIa
Milena Guzik, kl.IIa
Maciej Ziobro, kl.IIa
Jakub Krajewski, kl.IIa
Lena Wlezień, kl.Ic
Krzysztof Ocytko, kl.IId
Blanka Jędrysek, kl.IId

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym pomysłowości i kreatywności!

Nagrody i dyplomy zostaną wręczone po powrocie dzieci do szkoły.

Galeria…

Chrońmy najmłodszych przed hejtem i mową nienawiści

Chrońmy najmłodszych przed hejtem i mową nienawiści

Świat wirtualny kusi swoimi możliwościami i pozwala na szybkie i sprawne zaspokajanie wielu potrzeb. Niesie jednocześnie wiele zagrożeń, szczególnie dla najmłodszych użytkowników Internetu, narażając ich na styczność z hejtem, mową nienawiści i innymi formami cyberprzemocy.

Agresywne, obraźliwe wypowiedzi pod adresem internautów, a także wpisy wzbudzające niechęć i wrogość wobec innych osób czy całych społeczności ze względu na ich odmienność czy inne poglądy to niestety stałe elementy wirtualnego świata. Stykają się z nimi najmłodsi  – dzieci i młodzież, którzy należą do najbardziej aktywnych użytkowników sieci. Odmienne poglądy, szkolne nieporozumienia, konflikty rówieśnicze, przenoszone niejednokrotnie ze świata realnego, powodują lawinę wulgarnych, uwłaczających komentarzy wymierzonych w inne osoby. Budzą lek, strach, poczucie wykluczenia u osób atakowanych. Stres związany z przeżywaniem ataków hejterów jest sprawa bardzo poważną.

Z raportu „Nastolatki 3.0” opublikowanego przez NASK wynika, że przeszło połowa uczestników badania była świadkiem poniżania, wyzywania czy ośmieszania swoich znajomych w sieci.

Młodzi ludzie, mylnie przekonani o aminowości w sieci, często dopuszczają się hejtu oraz zachowań noszących znamiona mowy nienawiści. Brak reakcji ze strony dorosłych utwierdza sprawców w poczuciu bezkarności i potęguje poczucie bezsilności u ofiar, które boją się lub wstydzą mówić głośno o swoich problemach.

W listopadzie obchodzona jest co roku międzynarodowa Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Działania realizowane w ramach kampanii kładą nacisk na prawa dziecka. Ich celem jest przeciwdziałanie, a także budowanie świadomych postaw wobec przemocy, również w sieci. W warunkach obostrzeń spowodowanych epidemią COVID – 19 dzieci niemal cały czas spędzają w domu, z tego w dużym stopniu przed komputerem. Pozbawione bezpośrednich kontaktów rówieśniczych i kontroli ze strony szkoły, zdane są w dużej mierze na świat wirtualny. W świecie tym narażone są na wiele niebezpieczeństw i ryzykownych zachowań. Nie bądźmy obojętni na te zagrożenia. Pamiętajmy, że zachowania godzące w dobro innych osób, do których dochodzi w Internecie, mogą pociągać za sobą konsekwencje prawne.

https://drive.google.com/file/d/1owIpj-58-SRZxjYW1iPO6ADhpofVpoJn/view?usp=sharing

Materiał zaczerpnięty ze strony: https://www.ko.rzeszow.pl/dla-dyrektora-i-nauczyciela/dla-dyrektora-i-nauczyciela-komunikaty/chronmy-najmlodszych-przed-hejtem-i-mowa-nienawisci/

Rozstrzygnięcie konkursu ” Niepodległość”

Rozstrzygnięcie konkursu ” Niepodległość”

Z okazji  11 listopada uczniowie naszej szkoły  wzięli udział w quizie historycznym dotyczącym odzyskania niepodległości. Głównym celem konkursu  było upowszechnienie wiedzy i świadomości wśród młodych obywateli nt. wydarzeń prowadzących do odzyskania i odbudowania państwowości Polski. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat tamtych wydarzeń. Najlepiej z zadaniami konkursowymi poradziły sobie uczennice: Klaudia Bochenek z klasy 8b zajmując I miejsce, Julia Gawor z klasy 7a- II miejsce oraz Aleksandra Niedźwiedź z klasy 8 b- III miejsce.

 Bardzo dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.  Budujemy w ten sposób w młodym pokoleniu patriotyzm, oraz uświadamiamy jak ważny jest on dla Polaków.

Zwiększ czcionkę